Connect with us

FOOTBALL LEAGUE

Ισόπαλο το βολιώτικο Superclásico! Στο 1-1 Ολυμπιακός και Νίκη

Σε ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση, πολύ “ξύλο” και λίγες φάσεις, η Νίκη Βόλου άγγιξε το σπουδαίο διπλό στη Νεάπολη κόντρα στον Ολυμπιακό όμως λογάριαζε χωρίς τον Τσιάρα! Πολλά νεύρα αλλά και έντονες συγκινήσεις, με το βολιώτικο ντέρμπι να μένει στο Χ. Σκόρερ της συνάντησης ο Ροχάνο, έπειτα από πέναλτι που κέρδισε ο Μπαταγίνι και ο Τσιάρας στο φινάλε των καθυστερήσεων!

Το παιχνίδι στη Νεάπολη ξεκίνησε δυνατά, με τη Νίκη να παίρνει τα ηνία του αγώνα στα πρώτα λεπτά. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Γιδόπουλος εκτινάχθηκε αποκρούοντας στο “Γ” την εστίας του την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λούκας Γκαρσία, στην πρώτη καλή στιγμή του αγώνα. Μόλις στο 7ο λεπτό η Νίκη κέρδισε πέναλτι από το πουθενά. Ο Γιδόπουλος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του πραγματοποιώντας άστοχη έξοδο, o Μπαταγίνι καιροφυλακτούσε και ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού υπέπεσε σε παράβαση, γκρεμίζοντας τον επιθετικό της Νίκης. Ο Ροχάνο δεν λάθεψε από τα 11 βήματα και άνοιξε το σκορ για τους κυανόλευκους “παγώνοντας” τη Νεάπολη.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, καθώς οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε πολλά φάουλ και νεύρα, με τον διαιτητή Λάμπρου να μην δείχνει διάθεση να αφήσει το παιχνίδι να συνεχιστεί. Ο Ολυμπιακός Βόλου δυσκολευόταν αισθητά στο δημιουργικό κομμάτι, ενώ η Νίκη διαχειριζόταν άψογα το προβάδισμα της με τον Λούκας Γκαρσία “μαέστρο” και τους Κρουθ και Μπαταγίνι σε πολύ καλή μέρα. Οι καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες ήταν ελάχιστες, καθώς τα πολλά φάουλ δεν επέτρεψαν να ανοίξει ο ρυθμός του αγώνα. Μελανό σημείο ο σοβαρός τραυματισμός του Μπουτζίκου λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1 σε ένα παιχνίδι για.. πολύ γερά νευρά.

Οι δυνατές μονομαχίες συνεχίστηκαν και στο δεύτερο μέρος. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ανεβάσει στροφές αλλά ήταν φανερό πως δεν είχε τα ατού του σε καλή μέρα. Από την άλλη η Νίκη έδωσε μέτρα στον αντίπαλο, επιδιώκοντας να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση τους γηπεδούχους. Οι δύο ομάδες κυνηγούσαν το γκολ όμως η κλασσική ευκαιρία δεν υπήρξε, πλην ενός ανεπανάληπτου τετ α τετ, με τον Αποστολίδη να νικά στο 78′ τον Κέρη. To “ξύλο” έπεφτε αμείωτο στη Νεάπολη, με τους παίκτες Ολυμπιακού και Νίκης να πραγματοποιούν πολύ σκληρά μαρκαρίσματα. Σε ένα από αυτά ο Κρούθ χτύπησε τον Κέρη και κιτρινίστηκε, ενώ αποβλήθηκε και ο Ροχάνο στη διάρκεια του επεισοδίου. Κόκκινη δέχτηκε και ο Κουτσιανικούλης για θέατρο λίγο πριν το φινάλε και κάπου εκεί ήρθε η ισοφάριση από το πουθενά. Ο Ράντι έκανε τη σέντρα και ο Τσιάρας με δυνατή κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσια! Η λύτρωση έγινε σε νεκρό χρόνο, με τον κόσμο να πανηγυρίζει έξαλα το τέρμα του έμπειρου μέσου αλλά δυστυχώς να σημειώνονται επεισόδια μετά το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Λάμπρου.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς και.. εντυπώσεις σε ένα ματς με μεγάλη ένταση, με τους κυανόλευκους να μειώνουν στο -4 τη διαφορά τους από το δεύτερο Ιωνικό πέφτοντας στην 4η θέση, ενώ ο Ολυμπιακός έμεινε στην 7η θεση ισοβαθμώντας με τη Βέροια.

Ολυμπιακός Βόλου: Γιδόπουλος, Γραικός, Φαζός, Τσιάρας, Μπουτζίκος (40′ Βασιλούδης), Κόλα (46′ Ρόκας), Σκοπελίτης (75′ Παπαϊωάννου), Κουτσιανικούλης, Κέρη, Ράντι, Τσίτας

Νίκη Βόλου: Αποστολίδης, Κάρδαρης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης (63′ Τσιμπούκας), Κυριακίδης, Μπαλάφας, Ντομίνγκεθ, Λούκας Γκαρσία (84′ Βοσνιάδης), Κρουθ, Ροχάνο, Μπαταγίνι (70′ Μπιτσάκος)