Connect with us

SUPERLEAGUE

O Nτέλετιτς “ψαλίδισε” τα όνειρα του Βόλου για play-off!

Ήταν καλύτερος και πέρασε δίκαια από το Πανθεσσαλικό! Ο αποφασισμένος Αστέρας νίκησε τον αναιμικό Βόλο και ουσιαστικά τον πέταξε εκτός εξάδας, καθώς η ομάδα του Αλμπέρτο Γκαγιέγκο χρειάζεται πλέον.. θαύματα για να μπει στα πλέι οφ. Μοναδικός σκόρερ της συνάντησης ο Ντέλετιτε στο 85′!

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε.. χλιαρά με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται ιδιαίτερα επιφυλακτικές και να αναλώνονται ως επί το πλείστον σε παιχνίδι κέντρου. Τόσο ο Αλμπέρτο Γκαγιέγκο, όσο και ο Μίλαν Ράσταβατς ήταν σαφές πως είχαν ως πρώτο τους μέλημα να κρατήσουν το μηδέν και στην πορεία του παιχνιδιού να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο, σε με αναμέτρηση “κλειδί” για τη μάχη της εξάδας. Ο Αστέρας Τρίπολης πήρε σταδιακά τα ηνία του αγώνα και ήταν απειλητικός κυρίως με τους Κρέσπι και Φερνάντεθ, με τον Γκαραβέλη ωστόσο να δηλώνει παρών όποτε χρειάστηκε.

Από την άλλη οι κυανέρυθροι δεν είχαν σε καλή μέρα τα ατού τους και δυσκολευόταν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Παπαδόπουλου. Η μεγαλύτερη στιγμή του ημιχρόνου ανήκει στους Αρκάδες όταν ο Μπαράλες νίκησε κατά κράτος την άμυνα του Βόλου, με το κάθετο δοκάρι να σώζει τον Γκαραβέλη από βέβαιη παραβίαση της εστίας του. Στην πορεία της φάσης ο Κρέσπι σε φάση διαρκείας δεν μπόρεσε να σκοράρει και τα εναπομείναντα λεπτά κύλισαν χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο από τις δύο ομάδες. Βόλος και Αστέρας πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0, με την ομάδα της Τρίπολης να πατάει καλύτερα από τα μισά του ημιχρόνου και μετά και το Βόλο να.. ψάχνει μια κλασσική ευκαιρία για να “τεστάρει” τα αντανακλαστικά του Παπαδόπουλου.

To δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Αστέρα και πάλι σε ρόλο οδηγού, χωρίς όμως τη μεγάλη απειλή πέρα από κάποια μακρινά σουτ. Μάρκ Φερνάντεθ και Ντέλετις έπαιρναν πλέον πολλές προσπάθειες, όντες οι πλέον κινητικοί παίκτες για τον Αστέρα, με το Βόλο να συνεχίζει να δυσκολεύεται στο επιθετικό του κομμάτι παρά το ανακάτεμα της τράπουλας από τον Αλμπέρτο Γκαγιέγκο. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 85ο λεπτό. Ο νεοεισελθών Χαουρέγκι έκανε γερό.. μπάσιμο από αριστερά, ξεπέρασε τον Ντεντάκη και άνοιξε πολύ όμορφα δεξιά στον αφύλαχτο Ντέλετιτς. Ο Σέρβος έμεινε ψύχραιμος και με δυνατό σουτ νίκησε τον Γκαραβέλη κάνοντας το 0-1, στέλνοντας στα ουράνια τους εκδρομείς από την Τρίπολη που βρέθηκαν στο πέταλο του Πανθεσσαλικού. Το παιχνίδι στη συνέχεια άνοιξε, ο Μουνίθ προσπάθησε με μία απευθείας εκτέλεση φάουλ να φέρει το ματς στα ίσια όμως τίποτα δεν άλλαξε με τους Αρκάδες να δραπετεύουν από το Βόλο με τους 3 βαθμούς.

Σπουδαίο το διακύβευμα του σημερινού αγώνα όμως ο Βόλος παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων. Ο Αστέρας μπήκε αποφασισμένος για τη νίκη και κατάφερε δίκαια να περάσει από το Πανθεσσαλικό με 0-1. Όνειρα εξάδας πλέον στους Αρκάδες, ενώ ο Βόλος αν δεν γίνουν.. θαύματα θα πρέπει να ετοιμάζεται για τα πλει άουτ.

Bόλος: Γκαραβέλης,Τσίκα, Δημόπουλος, Κανταμούρο (46′ Τόρες), Λύρατζης (80′ Κάσες), Τσαούσης, Τσοκάνης, Μπαλογιάννης, Μουνίθ, Γκουαροτσένα, Γέντρισεκ (64′ Ντεντάκης)

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Σουάερεθ, Ανχελ, Μουνάφο, Βαλιέντε, Μαρκ Φερνάντεθ (80′ Χουαρέγκι), Ντέλετιτς (90′ Τασουλής), Κρέσπι (57′ Μπόρχα Φερνάντεθ), Μπαράλες