Connect with us

ΒΟΛΟΣ

Παραλίγο το Όσκαρ της.. ανατροπής ο Βόλος – Ματσάρα για γερά νεύρα στο Περιστέρι!

Λίγος κόσμος έκανε τον.. κόπο να βρεθεί στο Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου, πιστεύοντας ότι η πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου είχε ήδη κριθεί από το πρώτο παιχνίδι και η ρεβάνς θα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Όποιος σκέφτηκε έτσι, έκανε μεγάλο λάθος! Δύο γκολ του Γκουαροτσένα στο πρώτο μέρος πήγαν να πυροδοτήσουν… βόμβα στο Περιστέρι, οι εκατέρωθεν αποβολές έπαιξαν το ρόλο τους και ο Βόλος δεν κατάφερε να ολοκληρώσει μια επική ανατροπή! Ντεμπούτο για Κανταμουρό, πρώτα γκολ για Γκουαροτσένα, αλλά Κύπελλο τέλος για τους Βολιώτες!

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μπήκαν με άγνοια κινδύνου στο γήπεδο -έχοντας στην πλάτη το 0-3 του πρώτου αγώνα- και τα παίξαν από την αρχή όλα για όλα! Ο Ατρόμητος δεν ήταν συγκεντρωμένος, οι Βολιώτες μπήκαν δυνατά και πήραν τα ηνία του αγώνα απειλώντας τον Μανδά. Οι.. προειδοποιητικές βολές του Μπαλογιάννη έδωσαν το σύνθημα, το πρώτο δεκάλπετο άνηκε στο Βόλο και στο 11′ ο Τσαούσης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κιβρακίδη. Ο Γκουαροτσένα ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Μανδά για το 0-1, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τα κυανέρυθρα! Δέκα λεπτά μετά τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τον Ατρόμητο. Η μπάλα αποκρούστηκε σε σούτ από το χέρι του Καχίλα, με τον κεντρικό αμυντικό της ομάδας του Περιστερίου να παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια και τον διαιτητή να υποδεικνύει ορθά δεύτερο πέναλτι. Ο Γκουαροτσένα πήγε και πάλι στην άσπρη βούλα και έκανε το 0-2, κερδίζοντας και πάλι τον Μανδά στη μεταξύ τους  μονομαχία. Το πέναλτι δεν έπρεπε να μετρήσει καθώς στην εκτέλεση ο Γκουαροτσένα γλίστρησε και είχε δύο επαφές με την μπάλα, κάτι που δεν υπέπεσε στην αντίληψη του Τσαμούρη! Ο Βόλος συνέχισε να πιέζει και κυνήγησε ακόμα ένα τέρμα για να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα. Ο Ατρόμητος ήταν εμφανώς.. σοκαρισμένος και δυσκολευόταν να απειλήσει τον Μελίσσα, ενώ οι κυανέρυθροι έδειχναν αποφασισμένοι για το.. όσκαρ της ανατροπής. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 0-2 και με το Βόλο να έχει αιφνιδιάσει πλήρως την ομάδα του Σάββα Παντελίδη που πλέον αγωνιζόταν με την πλάτη στον τοίχο.

Στο δεύτερο μέρος ο κόουτς Γκαγιέγκο ανακάτεψε την τράπουλα, με σκοπό να ολοκληρώσει την μεγάλη ανατροπή. Ο Βόλος πίεσε, έκλεισε για τα καλά στα καρέ του τον Ατρόμητο και είχε τις στιγμές του για το 0-3, με την κεφαλιά του πολύ καλού σήμερα Κανταμουρό να ξεχωρίζει! Οι κυανέρυθροι σφυροκοπούσαν τους γηπεδούχος όμως όσο δεν ερχόταν το γκολ, ο χρόνος γινόταν σύμμαχος του Ατρομήτου. Στο 70′ τα πράγματα.. μπερδεύτηκαν όταν ο Μπαλογιάννης αποβλήθηκε με αυστηρή δεύτερη κίτρινη κάρτα και οι δύο ομάδες συνέχισαν το παιχνίδι με 10 παίκτες. Στο 82΄και ενώ ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα, ο άνθρωπος του αγώνα, Ίκερ Γκουαροτσένα αποβλήθηκε επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα σε ακόμα μια τραβηγμένη απόφαση από τον Τσαμούρη. Στα τελευταία λεπτά ο Βόλος δεν κατάφερε να απειλήσει παραπάνω παίζοντας με 9 παίκτες, με το 0-2 να είναι το τελικό σκορ στο Περιστέρι!

Άγγιξε την ανατροπή αλλά δεν την ολοκλήρωσε ο Βόλος! Φοβερή εμφάνιση για την αλλαγμένη ομάδα του Γκαγιέγκο που στο ημίχρονο θα μπορούσε να έχει ανατρέψει το σκορ του πρώτου αγώνα. “Άδειασαν” στο δεύτερο μέρος οι κυανέρυθροι, που έχουν πολλά παράπονα από τον διαιτητή Τσαμούρη για τις αυτηρές αποβολές των Μπαλογιάννη και Γκουαροτσένα. Επόμενος αντίπαλος πάλι ο Ατρόμητος, στο ίδιο γήπεδο για το πρωτάθλημα της Super League!

Ατρόμητος: Μανδάς, Κιβρακίδης, Ταλόσα, Καχίλα, Γούτας, Μπαένα, Μάντσον, Ανδρούτσος (54′ Ούμπιδες), Ουγκράι (28′ Στρούγγης), Ενσικουλού (78′ Γιακουμάκης), Βέλλιος

Βόλος: Μελίσσας, Διαμαντής, Κανταμουρό, Δημόπουλος (76′ Φεράρι), Λύρατζης, Τσαούσης, Μαξ (46′ Τσοκάνης), Μπαλογιάννης, Μουνίθ, Γκουαροτσένα, Ζοάο (46΄ Τόρες)